Plemeno Donský sphynx

V skratke

Slovenský názov  : Donský sphynx
Anglický názov (vo FIFe) Don Sphynx
Anglický názov (v TICA) : Donskoy
Iné neoficiálne názvy sfinx, sphinx, sfinga
      
Pôvod plemena : Rostov na Done, Rusko
     
Kód plemena EMS (vo FIFe) : DSP
Kód plemena (v TICA) : DSK
     
Uznanie plemena (v TICA) : od roku 1997
Uznanie plemena (vo FIFe) : od roku 2011

Temperament

Don Sphynx (donský sphynx) mačky sú spoločenské, priateľské, hravé, prítulné, zvedavé, inteligentné, tiché a veľmi milujúce svojho majiteľa. Toto plemeno svojou povahou pripomína verného milujúceho psa.

Výklad štandardu FIFe

Don Sphynx je stredne veľká bezsrstá mačka. Telo je pevné, strednej dĺžky a teplé na dotyk. Kocúr je výrazne väčší ako mačka. Nohy sú stredne dlhé v pomere k telu, pomerne silné, ale štíhle. Zadné nohy sú dlhšie ako predné. Labky sú zaoblené, prsty sú nápadne dlhé (tzv. opičie prsty). Kostra je stredne silná. Mačka je veľmi svalnatá, svaly sú pevné na dotyk. Hrudník je plný, široký a zaoblený, ramená a boky sú široké a silné. Chvost je stredne dlhý v pomere k telu, širší u základne. Tvár je klinovitá mierne dlhšia než širšia, výrazné lícne kosti. Čelo je ploché s mnohými vráskami. Nos je stredne dlhý a rovný s jemným prechodom na čelo (tzv. stop). Papuľa je široká strednej dĺžky, mierne zaoblená s fúzmi, ktoré majú sklon k lámavosti. Obočie a fúzy sú veľmi tuhé a skrútené. Je dôležité, aby Don Sphynx mal fúzy, aj keď polámané. Čeľuste dobre vyvinuté, silná brada. Krk je silný, strednej dĺžky, vrásky na krku dosahujúce až na ramená. Uši sú veľké, široké, otvorené v základni, vzpriamené, nasadená vysoko a naklonené vpred. Vonkajšia strana ucha pokračuje v línii hlavy. Vzdialenosť medzi ušami nesmie byť väčšia ako šírka jedného ucha. Oči sú mandľového tvaru, stredne veľké, otvorené a mierne šikmé nahor, ktoré môžu mať akúkoľvek farbu. Koža je veľmi teplá, mäkká a pružná. Vrásky sú veľmi žiaduce na čele, v okolo očí, na krku dosahujúce až na ramena, na bruchu , zadku a na nohách. Don Sphynx sa vyskytuje vo všetkých farbách a vzoroch. Nahota sa dedí, gén je dominantný.

Don Sphynx je nahá mačka, ktorá existujú v troch typoch:

  1. úplne nahá
  2. "velúr" (flock) s jemnou vlnitou srstou nie dlhšou ako 2 mm na celom tele, ktoré zmiznú po dvoch rokoch, môžu zostať jemné chĺpky na tváry, nohách a chvoste
  3. "kefa" (brush) s mierne tvrdou srstou dlhšou ako 2mm, táto srsť väčšinou zostáva celý život.