Starostlivosť

Je starostlivosť o nahé plemeno iná?

V podstate sa starostlivosť o nahú mačku veľmi nelíši od starostlivosti o srstnatú mačku. Každá mačka potrebuje hlavne lásku a dobrého majiteľa, ktorý sa jej bude venovať!

No predsa len malý rozdiel tam je, a to je spôsobené absenciou srsti po ktorej mačkám zostali len mazové žľazy, ktoré produkujú malé množstvo mazu. Potom sa zdá ako by sa mačka potila. Srstnaté mačky sa musia prevažne denne česať, čo u tohto plemena nehrozí. Ale na druhej strane sa musia pravidelne kúpať. 

Kúpanie

Koža nahých mačiek  je viac náchylná k vysušeniu, ale nie je potrebné krémovanie ani olejovanie. Nesprávna kozmetika môže spôsobiť rôzne kožné problémy (suchá pokožka, alergické reakcie).

Z našej skúsenosti odporúčame kúpať 2-4 krát mesačne, ale skutočne záleží na od každej mačky. Alergikom odporúčame kúpanie maximálne 2-krát do týždňa.

Pri kúpaní sa odporúča používať detské šampóny na citlivú pokožku alebo špeciálne veterinárne šampóny na každodenné použitie. Po účasti mačky na výstave odporúčame použiť šampóny s antibakteriálnymi a inými ochrannými účinkami.

Pred kúpeľom dáme mačke do očí napríklad masť s obsahom účinnej látky azulén (účinná látka je získaná z rumančeka pravého), ktorá na očiach vytvorí ochranný film pred vodou. Na navlhčenú pokožku nanesieme šampón a poriadne rozotrieme – pre  dôkladné umytie odporúčame použitie mycej handry z mikrovlákna (pre ľudí). V prípade, že mačka nie je na kúpanie navyknutá je potrebne ju pridržať.  Nakoniec mačku dôkladne opláchneme čistou teplou vodou a vysušíme.

Čistenie uší

Pravidelne mačke pohľadom kontrolujeme čistotu jej uší. V prípade znečistenia použime špeciálne veterinárne roztoky na čistenie uší - odporúčame tie s dezinfekčným účinkom. Mačke do ucha aplikujete prípravok podľa návodu, mačka otrasie hlavou a uši sú vyčistené. V prípade, že v uchu vidíme ešte špinu, tak ucho vytrieme vatovým tampónom.

Čistenie očí

Nahé mačky nemajú mihalnice, a preto ich oči nie sú chránené voči nečistotám a prachu. Na čistenie očí potrebujete papierovú servítku a pre dôkladnejšie vyčistenie aj špeciálny prípravok na čistenie očí mačiek. Neodporúčame používať pravidelne očné kvapky a vody, ktoré sú určene na dezinfekciu alebo výplachy nečistôt z očí (ľudské výrobky).

Zubná hygiena

Na trhu existuje veľa prípravkov na pravidelné čistenie chrupu mačiek - výber je na vás.  Prípadné problémy konzultujte so svojim veterinárom.

Strihanie pazúrov

V neposlednom rade treba pravidelne zastrihávať mačke pazúriky na všetkých nohách špeciálnymi kliešťami pre mačky.